Linia Nord ed. Barcelonès Nord
barcelonesnord Facebook Líniaxarxa icono twitter icono rss
Comunicació21
Cultura21
linia 20 edicions de proximitat

NOTÍCIES

Andreu Merino, Sant Adrià | Actualitzat el 11 Gener 2018 a les 09:47

Una de les parelles del projecte Rossinyol a Sant Adrià. Foto: AjuntamentUna de les parelles del projecte Rossinyol a Sant Adrià. Foto: Ajuntament

Emmirallar-se en referents positius i evidenciar que el món no acaba a Sant Adrià. Aquest és el principal objectiu que persegueix el projecte Rossinyol, una iniciativa de mentoria impulsada per la Fundació Servei Solidari, en la qual participen estudiants universitaris i alumnes de barris amb una alta taxa de fracàs escolar arreu de Catalunya. Des de finals de novembre, el projecte és una realitat a la ciutat. Hi participen sis alumnes de l’Institut Manuel Vázquez Montalbán i de l’Institut Escola Sant Adrià i sis mentors de l’Escola d’Enginyeria de Barcelona Est (EEBE) de la UPC, ubicada al Campus Diagonal-Besòs. Després del primer contacte, durant les últimes setmanes del 2017 uns i altres van fer les primeres trobades.

EXPECTATIVES D’ÈXIT
La mentoria és un mètode a través del qual una persona ofereix el seu temps per donar suport i encoratjar altres persones en situació de desavantatge. Això és precisament el que fan els alumnes de l’EEBE amb els joves dels instituts adrianencs i en el cas de l’Institut Escola, ubicat a la Mina, els seus responsables estan molt esperançats amb el projecte Rossinyol. “Els nostres alumnes tenen una visió molt parcial del món i en molts casos no surten mai del barri. Volem ensenyar-los que més enllà de Diagonal Mar hi ha vida”, explica la directora del centre, Marta del Campo.

A banda de la feina per ampliar horitzons que es fa quotidianament al centre, del Campo defensa els beneficis de posar en contacte els alumnes amb estudiants de la UPC. “Conviure amb gent que ha seguit estudiant després de l’educació obligatòria pot generar-los expectatives d’èxit i fer que confiïn en la feina que fan a l’escola”, assenyala la directora. “Un altre objectiu és que les famílies s’impliquin més en l’educació dels seus fills”, apunta el coordinador pedagògic de secundària del centre, Agustí Clua. I és que segons els responsables de l’institut escola, l’acompanyament educatiu de la majoria de pares i mares és baix.

MUSEUS, CINEMA O ESPORT
La relació de mentoria s’estableix a partir d’una quedada setmanal com a mínim de tres hores. En aquesta estona, la parella pot anar al cinema, fer una visita a algun equipament cultural o practicar esport. “Nosaltres vam especificar el perfil de cada alumne perquè el projecte tingués en compte els seus gustos a l’hora d’assignar-los un mentor. L’han clavat”, assegura Clua.

El projecte Rossinyol es desenvoluparà durant tot el curs i del Campo també creu que pot ser una eina d’aprenentatge per als estudiants universitaris. I és que més enllà de generar expectatives de futur als joves de Sant Adrià, els estudiants de la UPC poden esborrar prejudicis i clixés habituals sobre els barris on la desigualtat és el pa de cada dia. “Poden descobrir que els nostres alumnes són persones meravelloses”, defensa la directora de l’Institut Escola.

Una consideració que, per molt òbvia que sigui, encara és difícil d’assumir per molts. “Quan els alumnes surten de la Mina se senten insegurs. Quan van fora són els gitanos i se senten observats i agredits”, explica del Campo. El projecte Rossinyol, doncs, ha de servir per trencar barreres i ensenyar que ningú ha d’estar condemnat a la marginalitat.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterImprimirShere with friends

Escriure un comentari

Códi de seguretat
Actualitzar

+ NOTÍCIES

L'Snatts Sant Adrià, a la Copa: més que un partit de bàsquet

Dilluns va ser dilluns, però no va ser un dia qualsevol a Sant Adrià. Al pavelló Marina [...]

Els paradistes de Pomar volen acollir un supermercat

El comerç de proximitat continua buscant maneres de sobreviure i el Mercat de Pomar no és una [...]

El comerç vol consolidar la bona tendència amb les rebaixes

Any nou, vida nova. Aquest és el mantra que es repeteixen els botiguers per encarar les [...]

Present incert, futur brillant: una radiografia del Joventut

En la setmana i mitja que ha transcorregut del 2018, el Divina Joventut ha demostrat l’estat [...]

L’Snatt’s Sant Adrià es juga entrar a la Copa al Marina

El bitllet per la Copa de la Reina passa pel Marina Besòs. L’Snatt’s Sant Adrià de Fabián [...]

Badalona podria assumir la reforma del Mercat Maignon

L’Ajuntament de Badalona es planteja la possibilitat d’assumir el projecte de reforma del [...]

Els Dracs guanyen la Copa Catalunya de futbol americà

Els Dracs s’acomiaden del 2017 de la millor manera: aixecant un altre títol. Els badalonins, [...]

El comerç s'engresca: el Nadal del rellançament?

Nadal 2017. Any 9 d.C –després de l’esclat de la Crisi–. De nou, el petit comerç es conjura [...]

El comerç badaloní celebra la bona resposta al Black Friday

El passat cap de setmana el comerç de proximitat encarava una de les dates més assenyalades [...]

La Federació espanyola aixeca la suspensió cautelar a Fifa

Bones notícies per a Ilias Fifa. L’atleta colomenc va rebre, dilluns passat, l’avís que la [...]

La majoria de comerciants locals s’apunten al Black Friday

La major part dels comerciants del Barcelonès Nord participaran demà i dissabte al Black [...]

La Penya es queda en quadre per la primera finestra FIBA

La primera aturada de les polèmiques finestres de seleccions que la FIBA ha començat a dur a [...]

EL + LLEGIT

 

HEMEROTECA