Linia Nord ed. Barcelonès Nord
barcelonesnord Facebook Líniaxarxa icono twitter icono rss
Comunicació21
Cultura21
linia 20 edicions de proximitat

NOTÍCIES

Andreu Merino, Sant Adrià | Actualitzat el 11 Gener 2018 a les 09:47

Una de les parelles del projecte Rossinyol a Sant Adrià. Foto: AjuntamentUna de les parelles del projecte Rossinyol a Sant Adrià. Foto: Ajuntament

Emmirallar-se en referents positius i evidenciar que el món no acaba a Sant Adrià. Aquest és el principal objectiu que persegueix el projecte Rossinyol, una iniciativa de mentoria impulsada per la Fundació Servei Solidari, en la qual participen estudiants universitaris i alumnes de barris amb una alta taxa de fracàs escolar arreu de Catalunya. Des de finals de novembre, el projecte és una realitat a la ciutat. Hi participen sis alumnes de l’Institut Manuel Vázquez Montalbán i de l’Institut Escola Sant Adrià i sis mentors de l’Escola d’Enginyeria de Barcelona Est (EEBE) de la UPC, ubicada al Campus Diagonal-Besòs. Després del primer contacte, durant les últimes setmanes del 2017 uns i altres van fer les primeres trobades.

EXPECTATIVES D’ÈXIT
La mentoria és un mètode a través del qual una persona ofereix el seu temps per donar suport i encoratjar altres persones en situació de desavantatge. Això és precisament el que fan els alumnes de l’EEBE amb els joves dels instituts adrianencs i en el cas de l’Institut Escola, ubicat a la Mina, els seus responsables estan molt esperançats amb el projecte Rossinyol. “Els nostres alumnes tenen una visió molt parcial del món i en molts casos no surten mai del barri. Volem ensenyar-los que més enllà de Diagonal Mar hi ha vida”, explica la directora del centre, Marta del Campo.

A banda de la feina per ampliar horitzons que es fa quotidianament al centre, del Campo defensa els beneficis de posar en contacte els alumnes amb estudiants de la UPC. “Conviure amb gent que ha seguit estudiant després de l’educació obligatòria pot generar-los expectatives d’èxit i fer que confiïn en la feina que fan a l’escola”, assenyala la directora. “Un altre objectiu és que les famílies s’impliquin més en l’educació dels seus fills”, apunta el coordinador pedagògic de secundària del centre, Agustí Clua. I és que segons els responsables de l’institut escola, l’acompanyament educatiu de la majoria de pares i mares és baix.

MUSEUS, CINEMA O ESPORT
La relació de mentoria s’estableix a partir d’una quedada setmanal com a mínim de tres hores. En aquesta estona, la parella pot anar al cinema, fer una visita a algun equipament cultural o practicar esport. “Nosaltres vam especificar el perfil de cada alumne perquè el projecte tingués en compte els seus gustos a l’hora d’assignar-los un mentor. L’han clavat”, assegura Clua.

El projecte Rossinyol es desenvoluparà durant tot el curs i del Campo també creu que pot ser una eina d’aprenentatge per als estudiants universitaris. I és que més enllà de generar expectatives de futur als joves de Sant Adrià, els estudiants de la UPC poden esborrar prejudicis i clixés habituals sobre els barris on la desigualtat és el pa de cada dia. “Poden descobrir que els nostres alumnes són persones meravelloses”, defensa la directora de l’Institut Escola.

Una consideració que, per molt òbvia que sigui, encara és difícil d’assumir per molts. “Quan els alumnes surten de la Mina se senten insegurs. Quan van fora són els gitanos i se senten observats i agredits”, explica del Campo. El projecte Rossinyol, doncs, ha de servir per trencar barreres i ensenyar que ningú ha d’estar condemnat a la marginalitat.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterImprimirShere with friends

Escriure un comentari

Códi de seguretat
Actualitzar

+ NOTÍCIES

L’Industrias tanca una setmana frenètica visitant el Levante

La setmana més intensa d’aquest tram del curs, amb tres partits en tot just set dies, s’acaba [...]

El pitjor Divina Joventut del curs perd a Saragossa

La visita al Príncipe Felipe va ser un malson. El Divina Joventut de Carles Duran va exhibir [...]

Hoquei en línia contra la violència de gènere

L’esport és una gran eina de reivindicació de causes nobles i, demà a la tarda, Sant Adrià [...]

Seguir somrient: el Divina Joventut rep el Fuenlabrada

Segona jornada consecutiva a l’Olímpic. La Penya de Carles Duran vol seguir somrient com ha [...]

Un Laprovittola estel·lar lidera la quarta victòria de la Penya

La darrera actuació del base argentí de la Penya, Nico Laprovittola (25 punts i 8 [...]

L’associació de comerciants de la Salut estrena presidenta

L’Associació de Comerciants de la Salut, a Badalona, té una nova presidenta. Núria Rodríguez, [...]

La Penya afronta el derbi al Palau en línia ascendent

Diumenge a dos quarts d’una del migdia la Penya afronta un dels partits que, des de que [...]

La Penya vol aprofitar les urgències del cuer, el GBC

Sense les urgències de la temporada passada (pel moment de la temporada i pel bon nivell de [...]

Estopà (Snatt's Sant Adrià): “No tornarem a ser la sorpresa”

La sabadellenca conversa amb Línia Nord dies abans de debutar a la Liga Dia al capdavant del [...]

El Divina Joventut rep la visita de l’Andorra a l’Olímpic

El debut de la Penya a l’ACB, si no hi ha cap altre contratemps, finalment serà demà. Els de [...]

Comença el ball: el Divina Joventut visita el Breogán

El temps per a les proves ja s’ha acabat. Diumenge a les cinc de la tarda, el segon projecte [...]

Èxit de la Fira d’Economia Social i Solidària a Santa Coloma

L’economia social i solidària cada cop està més de moda entre els comerços que busquen ser [...]

EL + LLEGIT

 

HEMEROTECA

L'Hemeroteca de
linianord-barcelonesnord
Desembre 2018
Dl Dm Dc Dj Dv Ds Dm
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6