Linia Nord ed. Barcelonès Nord
barcelonesnord Facebook Líniaxarxa icono twitter icono rss
Comunicació21
Cultura21
linia 20 edicions de proximitat

NOTÍCIES

Andreu Merino, Sant Adrià | Actualitzat el 11 Gener 2018 a les 09:47

Una de les parelles del projecte Rossinyol a Sant Adrià. Foto: AjuntamentUna de les parelles del projecte Rossinyol a Sant Adrià. Foto: Ajuntament

Emmirallar-se en referents positius i evidenciar que el món no acaba a Sant Adrià. Aquest és el principal objectiu que persegueix el projecte Rossinyol, una iniciativa de mentoria impulsada per la Fundació Servei Solidari, en la qual participen estudiants universitaris i alumnes de barris amb una alta taxa de fracàs escolar arreu de Catalunya. Des de finals de novembre, el projecte és una realitat a la ciutat. Hi participen sis alumnes de l’Institut Manuel Vázquez Montalbán i de l’Institut Escola Sant Adrià i sis mentors de l’Escola d’Enginyeria de Barcelona Est (EEBE) de la UPC, ubicada al Campus Diagonal-Besòs. Després del primer contacte, durant les últimes setmanes del 2017 uns i altres van fer les primeres trobades.

EXPECTATIVES D’ÈXIT
La mentoria és un mètode a través del qual una persona ofereix el seu temps per donar suport i encoratjar altres persones en situació de desavantatge. Això és precisament el que fan els alumnes de l’EEBE amb els joves dels instituts adrianencs i en el cas de l’Institut Escola, ubicat a la Mina, els seus responsables estan molt esperançats amb el projecte Rossinyol. “Els nostres alumnes tenen una visió molt parcial del món i en molts casos no surten mai del barri. Volem ensenyar-los que més enllà de Diagonal Mar hi ha vida”, explica la directora del centre, Marta del Campo.

A banda de la feina per ampliar horitzons que es fa quotidianament al centre, del Campo defensa els beneficis de posar en contacte els alumnes amb estudiants de la UPC. “Conviure amb gent que ha seguit estudiant després de l’educació obligatòria pot generar-los expectatives d’èxit i fer que confiïn en la feina que fan a l’escola”, assenyala la directora. “Un altre objectiu és que les famílies s’impliquin més en l’educació dels seus fills”, apunta el coordinador pedagògic de secundària del centre, Agustí Clua. I és que segons els responsables de l’institut escola, l’acompanyament educatiu de la majoria de pares i mares és baix.

MUSEUS, CINEMA O ESPORT
La relació de mentoria s’estableix a partir d’una quedada setmanal com a mínim de tres hores. En aquesta estona, la parella pot anar al cinema, fer una visita a algun equipament cultural o practicar esport. “Nosaltres vam especificar el perfil de cada alumne perquè el projecte tingués en compte els seus gustos a l’hora d’assignar-los un mentor. L’han clavat”, assegura Clua.

El projecte Rossinyol es desenvoluparà durant tot el curs i del Campo també creu que pot ser una eina d’aprenentatge per als estudiants universitaris. I és que més enllà de generar expectatives de futur als joves de Sant Adrià, els estudiants de la UPC poden esborrar prejudicis i clixés habituals sobre els barris on la desigualtat és el pa de cada dia. “Poden descobrir que els nostres alumnes són persones meravelloses”, defensa la directora de l’Institut Escola.

Una consideració que, per molt òbvia que sigui, encara és difícil d’assumir per molts. “Quan els alumnes surten de la Mina se senten insegurs. Quan van fora són els gitanos i se senten observats i agredits”, explica del Campo. El projecte Rossinyol, doncs, ha de servir per trencar barreres i ensenyar que ningú ha d’estar condemnat a la marginalitat.

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterImprimirShere with friends

Escriure un comentari

Códi de seguretat
Actualitzar

+ NOTÍCIES

Un de cada 5 locals comercials de Badalona està sense ocupar

La setmana passada es va presentar el cens dels establiments alimentaris que hi ha a la [...]

Unanimitat: el CF Badalona serà societat anònima esportiva

Abans-d’ahir va ser un dia històric per al CF Badalona. Els socis que van assistir a [...]

Badalona té censats gairebé 1.700 establiments alimentaris

L’Ajuntament de Badalona ha censat tots els establiments alimentaris que hi ha a la ciutat: [...]

La Grama supera el ‘play-off’ i ascendeix a Segona Catalana

El futbol colomenc va viure un cap de setmana molt intens, que va acabar amb una gran alegria [...]

110 comerços de Santa Coloma obren portes dissabte a la nit

La nit dels comerços, coneguda com a Open Night, és un dels esdeveniments més populars a [...]

Els Dracs remunten i guanyen la tercera lliga consecutiva

Remuntada per tocar la glòria. Els Badalona Dracs es van coronar, de nou, campions de lliga [...]

El CF Badalona atura l’activitat per problemes econòmics

Nou episodi del serial entre el CF Badalona i l’Ajuntament de la ciutat. Dilluns passat, amb [...]

Aquest cap de setmana, ruta de tapes per Sant Adrià

Des d’avui i fins diumenge 3 de juny, diferents restaurants i bars de Sant Adrià Nord, des [...]

Èxtasi lila a València: l’Adrianenc ja és equip de la Divisió de Plata

El lila està de moda. L’Handbol Adrianenc va aconseguir, el cap de setmana passat, el que ja [...]

La Fundació Esportiva Grama ja és de Tercera

El projecte de la Fundació Esportiva Grama continua cremant etapes i aconseguint ascensos de [...]

El Divina Joventut s’acosta a la salvació derrotant el València

El nivell de confiança de la Penya ha fet un gir de 180 graus en el darrer mes. Els [...]

El Divina Joventut rep la difícil visita del València

Després de 13 jornades, la Penya ha aconseguit sortir del descens i l’objectiu de l’equip en [...]

EL + LLEGIT

 

HEMEROTECA

L'Hemeroteca de
linianord-barcelonesnord
Juny 2018
Dl Dm Dc Dj Dv Ds Dm
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1