Aquest dimecres s’han fet públics els guanyadors de la 60a edició dels Premis Ondas, atorgats per Ràdio Barcelona. Entre els guardonats destaquen Julia Otero, La competència de RAC1, Salvados de La Sexta i Polseres vermelles de TV3. El lliurament dels premis tindrà lloc el proper 20 de novembre, en una cerimònia celebrada al Gran Teatre del Liceu de Barcelona.

Premis Ondas de Televisió

  • Programa d’entreteniment: Master Chef, de TVE
  • Cobertura informativa: Salvados, de La Sexta, pel programa dedicat a l’accident de metro de València
  • Presentador: ex aequo per al Gran Wyoming, d’El intermedio, La Sexta, i Pedro Piqueras, d’Informativos Telecinco
  • Presentadora: María Escario, de TVE
  • Ficció espanyola: Polseres vermelles, de TV3
  • Intèrpret de ficció masculí: Pepe Viyuela, per Aída, de Telecinco
  • Intèrpret de ficció femenina: Michelle Jenner, per Isabel, de TVE
  • Programa emès per cadenes d’abast no estatal: 75 minutos, de Canal Sur

Premis Ondas de Ràdio

  • Programa de ràdio: La competència, de RAC1
  • Trajectòria més destacada: Julia Otero
  • Tractament informatiu d’un esdeveniment: Accident de tren de Santiago de Compostel·la, per Radio Galicia-Cadena SER
  • Innovació radiofònica: ex aequo per a El extrarradio i Yu: no te pierdas nada de 40 Principales
  • Ràdio musical: Julio Ruiz, de Disco grande, Radio 3

Premis Ondas de Publicitat en Ràdio

  • Campanya de ràdio: Jameson triple destilado, de l’agència Remo per a Jameson
  • Millor agència de publicitat: Remo
  • Premi especial del jurat: ONCE

Premis Ondas Internacionals de Televisió

  • Mijn vader is, de VPRO (Països Baixos)
  • Ten oorlog, de VRT (Bèlgica)

Premis Ondas Internacionals de Ràdio

  • Ma Longue Marche, de Radio France
  • Menció especial: Orphée Mécanique, de Bayerische Rundfunk (Alemanya)

Premio Ondas Iberoamericà de Ràdio i Televisió

  • Programa de ràdio: Marthya Debayle en W, de Radio México
  • Premi a la trajectòria més destacada de tv: Roberto Gómez Bolaños ‘Chespirito’, de Televisa (Mèxic)

Premis Ondas per votació popular

Enguany, per primer cop, i en motiu del 60è aniversari, s’atorgarà un Premi Ondas per votació popular al millor comunicador i al millor programa. Els tres finalistes de cada categoria es faran públics el 6 de novembre al programa La ventana, de la SER, i els guanyadors es donaran a conèixer al llarg de la gala del 20 de novembre.

Les candidatures, escollides per un jurat i que els usuaris van poder votar fins al 27 d’octubre, són, per al millor comunicador: Miguel Gila, Joaquín Luqui, Antonio Calderón, José María García, Encarna Sánchez, Bobby Deglané, Matías Prats, Luis del Olmo, Joaquín Soler Serrano, Iñaki Gabilondo, Jesús Hermida i Chicho Ibáñez Serrador.

I per al millor programa: Cabalgata fin de semana; Telediario; Carrusel deportivo; El consultorio de Elena Francis; Un, dos, tres; El gran musical; El larguero; La clave; Informe semanal; Encarna de noche; Teatro del aire; Hora 25; Hoy por hoy, i Protagonistas.