El grup Atresmedia ha estat el gran triomfador de la 16a edició dels Premis Iris de l’Acadèmia de les Ciències i les Arts de Televisió i ha acaparat la gran majoria de guardons. En concret, Antena 3 s’ha endut onze premis, dels quals set per a la sèrie El tiempo entre costuras, mentre que La Sexta n’ha guanyat sis, tres per a El Intermedio i dos per a Salvados.

Durant la gala de lliurament, celebrada aquest dimarts a la nit, també es van atorgar els guardons a les cadenes autonòmiques, fets públics a mitjan maig, entre ells el de millor ficció per a Polseres vermelles de TV3.

Guanyadors dels 16ens Premis Iris

  • Programa informatiu: La Sexta Noticias edició migdia (La Sexta)
  • Programa d’actualitat: Espejo Público (Antena 3)
  • Programa d’entreteniment: El Intermedio (La Sexta)
  • Ficció: El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Programa documental: Los olvidados (sobre l’accident de Metro de València), de Salvados (La Sexta)
  • Presentador d’informatius: Matías Prats, per Noticias 2 (Antena 3)
  • Presentador de programes: El Gran Wyoming, per El Intermedio (La Sexta)
  • Reporter: Jordi Évole, per Salvados (La Sexta)
  • Actor: Rodolfo Sancho, per Isabel (La 1)
  • Actriu: Adriana Ugarte, per El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Guió: l’equip d’El Intermedio (La Sexta)
  • Direcció: Ignacio Mercero, Iñaki Peñafiel i Norberto L. Amado, per El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Realitzador: Alex Miñana, per El Hormiguero 3.0 (Antena 3)
  • Producció: Gregorio Quintana, Ángeles Caballero, Emilio Pina i Reyes Baltanás, per El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Direcció de fotografia i il·luminació: Juan Molina Temboury, per El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Direcció d’art i escenografia: Luis Vallés i Bina Daigeler, per El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Maquillatge, perruqueria i caracterització: l’equip de Tu cara me suena (Antena 3)
  • Música per a televisió: César Benito, per El tiempo entre costuras (Antena 3)
  • Autopromoció i/o imatge corporativa: Lo veo en ti (RTVE emissió multicanal)
  • Canal temàtic: Canal 24 horas

Premis especials de l’Acadèmia

  • Mayra Gómez Kemp, Premi Toda una vida
  • L’empresa VSN, Premi Iris a la tecnologia
  • Mediaset, per la seva aposta pels reality shows
  • Saber y ganar, de La 2, per ser el concurs més longeu de televisió a l’Estat
  • Mayte Carrasco, d’informatius Telecinco, per la seva cobertura del conflicte de Síria

Premis Iris autonòmics

  • Ficció: Polseres vermelles (TV3)
  • Programa d’entreteniment: Oregón Televisión (Aragón TV)
  • Programa d’actualitat: Primera página (Canal Extremadura)
  • Informatiu: l’especial Accidente Angrois (TV de Galicia)
  • Presentador de programes: Juan y Medio, per Menuda nocheLa tarde aquí y ahora (Canal Sur)
  • Presentadora d’informatius: África Baeta, per Teleberri edició migdia (ETB2)