El mateix dia que Buenafuente s’acomiadava després de sis temporades en antena (les dues primeres a Antena 3 i quatre a La Sexta), l’Acadèmia de les Ciències i les Arts de la Televisió va atorgar-li dos guardons en la 13a edició dels seus premis anuals: un al millor programa d’entreteniment i un altre al millor presentador de programa d’entreteniment.

Per la seva part, Televisió de Catalunya va guanyar els dos premis als que optava: al de millor documental, per Comprar, tirar, comprar, coproduït amb TVE i ARTE; i al de millor maquillatge, perruqueria i caracterització per Polònia.

També es va endur el premi a la millor ficció autonòmica per La Riera, guardó que s’havia donat a conèixer un mes abans amb altres premis dirigits a les TV autonòmiques.

La gala dels premis, celebrada aquest dijous, va estar marcada pel domini aclaparador de TVE. Resta de premiats:

Programa informatiu: Informe Semanal (La 1)

Programa d’actualitat: Españoles en el mundo (La 1)

Programa de ficció: Cuéntame cómo pasó (La 1)

Presentador/a programes informatius: Ana Blanco, de Telediario 1 (La 1)

Reporter/a: Almudena Ariza (serveis informatius de La 1)

Actor de sèrie: Emilio Gutiérrez Caba, per Gran Reserva (La 1)

Actriu de sèrie: Ana Duato, per Cuéntame cómo pasó (La 1)

Guionista: Eduardo Ladrón de Guevara, Alberto Macías, Jacobo Delgado, Marisol Farré, Carlos Molinero, Curro Royo i Sonia Sánchez, per Cuéntame cómo pasó (La 1)

Director/a: Alicia G. Montano, per Informe semanal (La 1)

Realitzador/a: Teresa Mora, Rosa Alcántara, Carlos Alonso Pacheco, Carlos López, Paola Guerra, Míkel Marín Iglesias, Cristina Moreno Chana, Teresa Pérez Casado i Mariano Rodrigo Calvo, per Informe semanal (La 1)

Productor: Miguel Ángel Cobos, per Fórmula 1 (La Sexta)

Director de fotografia i il·luminador: David Arribas, Gonzalo Flórez, Adolfo Hernández i José Luis Carranco, per Águila Roja (La 1)

Director d’art i escenografia: Fernando González, Laura Herrera i Héctor G. Bertrand, per Águila Roja (La 1)

Música per a televisió: Noel Molina i Pedro Martínez, per Amar en tiempos revueltos (La 1)

Autopromoció i/o imatge corporativa: Bienvenidos a la nueva TVE sin publicidad (La 1 i La 2)

Premi a la qualitat: Antena 3 TV

Premi internacional: Paul Kenyon, reporter de la BBC

Premi tota una vida: José María Íñigo