Aquest dimecres a la nit va tenir lloc el lliurament de la 14a edició dels guardons de l’Acadèmia deles Ciències i les Arts de Televisió, enguany rebatejats com a Premis Iris. Entre els premiats, destaquen el guardó al millor programa d’actualitat per a Salvados, de La Sexta, mentre que com a millor reporter es va distingir el seu director i conductor, Jordi Évole. Com fa un any, els premis van estar marcats pel domini de TVE.

Guardonats Premis Iris

• Programa informatiu: Telediario (La 1)

• Programa d’actualitat: Salvados (La Sexta)

• Programa d’entreteniment: El Intermedio (La Sexta)

• Programa de ficció: Águila Roja (La 1)

• Programa documenal: En portada (La 2 i Canal 24 Horas)

• Presentador/a programes informatius: Ana Pastor, per Los desayunos de TVE (La 1)

• Reporter/a: Jordi Évole, per Salvados (La Sexta)

• Presentador de programes: José Miguel Monzón ‘Gran Wyoming’, per El Intermedio (La Sexta)

• Actor de sèrie: Lluís Homar, per Hispania (Antena 3)

• Actriu de sèrie: Concha Velasco, per Gran Hotel (Antena 3)

• Guionista: Marisol Farré i Sonia Sánchez, per Cuéntame cómo pasó (La 1)

• Director/a: Agustín Crespi, Antonio Cano, Moisés Ramos i Azucena Rodríguez, per Cuéntame cómo pasó (La 1)

• Realitzador/a: l’equip de realització d’Informe semanal (La 1)

• Productor: Jaume Banacolocha i Joan Bas, per 14 de abril. La República (La 1)

• Director de fotografia i il·luminador: Jacobo Martínez, per Gran Hotel (Antena 3)

• Director d’art i escenografia: Carlos de Dorremochea, per Gran Hotel (Antena 3)

• Maquillatge, perruqueria i caracterització: Raquel González, per Tu cara me suena (Antena 3)

• Música per a televisió: Fernando Ortí Salvador, per Cuéntame cómo pasó (La 1)

• Autopromoció i/o imatge corporativa: TVE: Parte de ti (La 1, La 2, Canal 24 horas, Clan i Teledeporte)

• Millor canal temàtic: Canal 24 Horas

Guardons especials (s’havien donat a conèixer amb anterioritat)

• Premi Internacional: la periodista mexicana Laura Salas Sánchez, pel documental El brillo del sol se nos perdió ese día

• Iris especial: el projecte solidari 12 meses, 12 causas, de Telecinco

• Premi tota una vida: a l’actriu i presentadora Laura Valenzuela

Premis autonòmics (s’havien donat a conèixer amb anterioritat)

• Programa d’actualitat: Espai Terra, de TV3

• Programa de ficció: Bon dia, bonica, de Canal 9

• Programa d’entreteniment: La respuesta está en la historia, de Canal Sur

• Informatiu: l’especial sobre el terratrèmol de Lorca d’Informativo 2, de 7 Región de Murcia

• Presentador/a de programes: Ely del Valle, d’El Círculo de Telemadrid,

• Presentador/a d’informatius: Juan Manuel Pérez Blanco, de CYLTV Noticias Medianoche, de Castilla-León Televisión