Aquest dijous, l’Acadèmia de les Ciències i les Arts de Televisió va fer el lliurament de la 15a edició dels seus guardons, rebatejats l’any passat com a Premis Iris. Enguany, La 1, amb nou guardons, i La Sexta, amb sis, han estat les grans triomfadores. Per grups, TVE i Atresmedia han acaparat tots els premis, amb dotze i vuit distincions respectivament.

Entre els guardons, en destaquen sis amb accent català: els quatre de la sèrie Isabel, de la productora Diagonal TV, i els dos de Salvados, d’El Terrat, a banda del premi a la millor ficció autonòmica per a Tornarem, de TV3, fet públic a mitjan de mes.

Guanyadors dels Premis Iris

  • Millor informatiu: La Sexta Noticias
  • Millor programa d’entreteniment: El Intermedio, de La Sexta
  • Millor programa d’actualitat: Salvados, La Sexta
  • Millor programa documental: En portada, de La2
  • Millor presentadora d’informatius: Ana Blanco, del Telediario 1, de La1
  • Millor presentador de programes: El Gran Wyoming, per El Intermedio, de La Sexta
  • Millor reporter: Jordi Évole, per Salvados, de La Sexta
  • Millor producció: l’equip de producció dels Jocs Olímpics i Paralímpics de Londres 2012, de RTVE
  • Millor realització: Informe semanal, de La1
  • Millor guió: El Intermedio, de La Sexta
  • Millor maquillatge, perruqueria i caracterització: Tu cara me suena, d’Antena 3
  • Millor autopromoció i/o imatge corporativa: Clásicos de La1
  • Millor música per a televisió: Fernando Ortí, per Cuéntame cómo pasó, de La1
  • Millor canal temàtic: Canal 24 Horas
  • Millor ficció: Isabel, de La1
  • Millor actor: Rodolfo Sancho, per Isabel, de La1
  • Millor actriu: Adriana Ozores, per Gran Hotel, d’Antena 3
  • Millor direcció: Jordi Frades, per Isabel, de La1
  • Millor direcció d’art i escenografia: Marcelo Pacheco i Pepe Reyes, per Isabel, de La1
  • Millor direcció de fotografia i il·luminació: Tote Trenas, per Cuéntame cómo pasó, de La1
  • Premis cadenes autonòmiques:
  • Millor ficció: Tornarem, de TV3
  • Millor programa d’entreteniment: Tiene arreglo, de Canal Sur
  • Millor programa d’actualitat: Madrid directo, de Telemadrid
  • Millor informatiu: Noticias 1, d’Aragón TV
  • Millor presentador de programes: Xosé Ramón Gayoso, per Luar, de Televisión de Galicia
  • Millor presentadora d’informatius: Natividad Melendre, per CyLTV Noticias 14:30, de Castilla y León Televisión